VN Amerik – dirka

Kralj je mrtev, naj živi princ!
14.04.2019 22:25 Artur Švarc

Marc Marquez je v Austinu končno uspel premagati samega sebe in ni zmagal še sedmič zapored.

A njegovo dediščino na dirki je snedel Alex Rins s Suzukijem, potem ko je 4 kroge pred koncem Valentino Rossi še uspešno odbijal napade skoraj pol mlajšega Španca.

Marquez je štartal najbolje (ne pa tudi najhitreje) in si takoj privozil nekaj prednosti. Dokler ni v 9. krogu od dvajsetih na koncu dolge ravnine pri vstopu v 12 ovinek, ko je prednost znašala že 4 sekunde pred Rossijem, položil svojo Hondo in se »pripet« na krmilo dvakrat še zavrtel z njo po tleh. Pri prvem pobiranju se je še enkrat zvrnil na drugo stran, tretjič pa je padel za gledalce, potem ko mu ni in ni uspelo zagnati motocikla.

Tako je vodstvo prepustil Rossiju, ki je imel vse možnosti za zmago in ni zmagal že od Assna 2017. A tesno mu je sledil Rins s Suzukijem, ki se ga ni mogel otresti. Španec je grizel stotinko po stotinko in se v 17. krogu končno odpeljal mimo veterana. Rossi je poskušal priti nazaj v istem ovinku, kjer je padel MM93, a je zapeljal na široko in prednost Rinsa je narasla skoraj na sekundo. V zadnjih ovinkih se je povsem približal Rinsu, a je zmanjkalo krogov.

Rins je dobil dirko s 462 tisočinkami prednosti in Suzukiju privozil prvo zmago bo Silverstonu 2016, ko je zmagal Vinales. Ta se je danes moral sprijazniti z drugo deseterico, saj je tako kot Mir z drugim Suzukijem štartal prehitro in dobil kazen vožnje skozi bokse.

Tretji je bil Jack Miller, ki je v začetku še sledil Rossiju, potem pa ga je preskočil Rins in Avstralec je na koncu zasedel tretje mesto z 8 sekundami zaostanka. To so njegove prve stopničke po zmagi 2016 v Assnu.

Dovi, ki je štartal s 13. mesta, je uspel priti vse do četrtega mesta in ob odstopu Marqueza je tudi prevzel prvenstvo pred Rossijem in Rinsom.

Morbidelli je Petronas Yamahki privozil prvo uvrstitev v peterico, sledijo pa PEtrucci, Quartararo in Espargaro s KTM-om. Deseterico zaključujeta Bagnaia in Nakagami.

Hondin poraz je dodatno začinil še Lorenzo, ki je v začetku padal po lestvici, potem se je prebil na 12. mesto ob vožnji Vinalesa in Mira skozi bokse, nakar je spet odstopil v 12. ovinku zaradi okvare, zelo verjetno se je tako kot včeraj spet strgala veriga. Da bo dan slab, je prvi napovedal tretji s štartne vrste, Cal Crutchlow, ki se je zložil po tleh že v prvih krogih dirke. Edini preostali dirkač, ki ni končal dirke s Hondo, je bil Aleix Espargaro, ki je v drugem krogu padel z Aprillio.