Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Dirkati bi morali poleti
Zanimivosti
Sledi nam na
  
Deli zgodbo na
22.10.2016 01:17

Po tem, ko so na Phillip Islandu petkove treninge prekinili zaradi dežja, se je spet pojavilo vprašanje, zakaj dirke v Avstraliji ne prestavijo na začetek sezone, ko je na južni polobli poletje. Dirko v avstralski zgodnji pomladi velikokrat pokvari slabo vreme.

Steza na Phillip Islandu je ena najbolj spektakularnih v koledarju in vsakič poskrbi za odlično dirko kraljevega razreda, a le, če je suha. Za letošnji konec tedna VN Avstralije je vremenska napoved slaba, petek pa je bil tako mrzel in moker, da so treninge zaradi varnosti celo prekinili in odpovedali. Dež z morja sicer pride velikokrat, a v oktobru je tam še mraz. Lani je bil na dan dirke asfalt ogret na znosnih 17 stopinj, prvi dan treningov letos pa le na enajst, temperatura zraka pa je bila še stopinjo nižja. »Škoda je, ker je Phillip Island izjemen, steza pa je nekaj posebnega,« je po prekinjenem petku dejal Valentino Rossi. Kot vedno sem pridemo v obdobju, ko je največja nevarnost za dež. Lahko imaš srečo, kot smo jo imeli lani, večkrat pa imaš smolo in je zima. Voda je težava, še večja pa nizke temperature, saj je dirkanje na hladnem asfaltu zelo nevarno. Sem eden od dirkačev, ki smo si pred petimi ali šestimi leti prizadevali, da bi dirko prestavili, saj je pozimi škoda priti sem. Povsod bi bilo škoda, tu pa je še posebej, ker je steza odlična in v soncu za razred MotoGP nekaj neverjetnega. Ampak mi prihajamo sem, ko je deset stopinj Celzija,« je bil nad sestavljalci koledarja razočaran Italijan.

V Melbournu poletje traja od decembra do februarja, težava s prestavljanjem dirke pa nastane, ker se motociklistična VN Avstralije tako datumsko močno približa dirki formule ena. Rossi misli, da to ne bi več smel biti izgovor. »Močno sem pritiskal, a Carmelo (Ezpeleta, op. a.) mi je vedno govoril, da ne more storiti ničesar zaradi dirke formule ena, ki je na sporedu marca, organizirajo pa jo isti ljudje kot motociklistično dirko. Škoda je, ker se drugje to na primer dogaja. Na Japonskem formuli takoj sledi dirka motociklistov. Letos je bilo tako tudi v Italiji – Monzi je sledil Misano. Ljudi je bilo kljub temu polno, dobro je bilo za vse. Mislim, da bi bilo dobro, da bi prišli sem marca ali po dirki v Katarju, ko bi bilo vreme lepo,« je prepričan Rossi. »Poskušam, a nimam dovolj moči. Bolje bi bilo za dirkače, za navijače, za vse. Težava s stezo je, da je zelo hitra in levo stran gume obremeni veliko bolj kot desno, zato moraš biti ves čas zbran. Steza ni preveč nevarna, a v Evropi imaš asfalt ogret na 25 stopinj, tu pa na deset. Težava je torej v vremenu, ne v stezi,« je prepričan Rossi.

Svetovno Superbike prvenstvo na Phillip Islandu gostuje februarja, ko tam dirkajo na prvi dirki sezone. Dorna je promotor tudi tistega prvenstva, zato sprememba datuma zaradi tega res ne bi mogla biti največja težava. Za soboto in nedeljo vremenoslovci napovedujejo manjše izboljšanje.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
© Copyright 1999-2022 Avtomanija