Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Počasni in drzni
Iz zgodovine: Andrea Moda
Sledi nam na
  
Deli zgodbo na
25.03.2025 22:50

Andrea Moda Formula je ena najbolj nenavadnih in neslavnih zgodb v zgodovini Formule 1.

Artur Švarc

Med današnjo širšo debato našega F1 uredništva o komediji, ki se jo gredo pri Red Bullu z dirkači, beseda nanesla tudi na legendarni polom italijanske ekipe Andrea Moda, zato smo spisali naslednjo zgodbo.

Andrea Moda. Ta italijanska ekipa, ki je nastopila v sezoni 1992, je postala sinonim za kaos, nesposobnost in finančne težave, kar jo je na koncu pripeljalo do izključitve iz prvenstva. Čeprav je ekipa obstajala le pol sezone in je uspela kvalificirati le en dirkalnik na eno samo dirko, je pustila neizbrisen pečat v svetu motošporta – a ne zaradi uspehov, temveč zaradi svoje neskončne vrste polomov. 

Začetki: Nakup Colonija in veliki načrti

Zgodba Andrea Mode se začne septembra 1991, ko je italijanski poslovnež Andrea Sassetti, lastnik modnega podjetja Andrea Moda, specializiranega za ženske čevlje, kupil propadajočo ekipo Coloni. Coloni je bila majhna italijanska ekipa, ki je med letoma 1987 in 1991 nastopila v Formuli 1, a je bila znana po svoji nesposobnosti. V štirih letih je ekipa dosegla le 14 štartov v 82 poskusih, zadnjič pa je na dirki sodelovala 1989 na VNPortugalske, ko je Roberto Moreno zasedel 15. mesto na štartni vrsti. Coloni je bil v finančnih težavah, brez konkurenčnega dirkalnika in z minimalnimi sredstvi, kar je Sassettiju omogočilo, da je ekipo kupil za približno 8 milijonov dolarjev – relativno nizko ceno tudi za tiste čase.

Sassetti, ki je bil znan po svojem ekscentričnem značaju in domnevnih povezavah z mafijo, je v Formuli 1 videl priložnost za promocijo svojega podjetja. S preimenovanjem ekipe v Andrea Moda Formula je želel izkoristiti svetovno prepoznavnost prvenstva za trženje svoje blagovne znamke. Začetni načrt je vključeval sodelovanje z britanskim podjetjem Simtek, ki je za BMW leta 1990 zasnovalo prototip dirkalnika (S921), a projekt nikoli ni zaživel. Sassetti je kupil načrte za ta dirkalnik in jih prilagodil za motorje Judd V10, vendar so se težave začele že pred prvo dirko.

Katastrofalen začetek sezone 1992

Sezona 1992 se je začela z Veliko nagrado Južne Afrike na prenovljenem dirkališču Kyalami. Andrea Moda je na dirko pripeljal dva stara dirkalnika Coloni C4B, saj lastni S921 še ni bil pripravljen. Sassetti je trdil, da ekipa ni nova, temveč zgolj nadaljevanje Colonija, zato ni želel plačati obvezne varščine v višini 100.000 dolarjev, ki jo je FIA zahtevala od novih ekip. FIA njegovega argumenta ni sprejela, saj Sassetti ni kupil uradnega vpisa Colonija v prvenstvo, temveč le njihovo opremo in osebje. Posledica? Ekipa je bila izključena iz dirke, še preden se je sploh začela.

Na naslednji dirki, Veliki nagradi Mehike, so se težave nadaljevale. Dirkalniki S921 še vedno niso bili sestavljeni, saj so zamujali z dobavo delov. Prva dva dirkača ekipe, Alex Caffi in Enrico Bertaggia, sta javno kritizirala pomanjkanje organizacije, kar je privedlo do njune takojšnje odpustitve. Sassetti je nato najel izkušenega Brazilca Roberta Morena in novinca Perryja McCarthyja, ki je kasneje zaslovel kot prvi Stig v oddaji Top Gear. Vendar pa je McCarthy na Veliki nagradi Brazilije ostal brez superlicence, ki je bila potrebna za nastop, medtem ko je Moreno z novim dirkalnikom S921 prvič nastopil – a ni uspel priti iz predkvalifikacij.

Redki trenutki slave

Edini svetli trenutek Andrea Mode je prišel na Veliki nagradi Monaka, šesti dirki sezone. Moreno je čudežno uspel priti čez pri nivo in uspel tudi na kvalifikacijah, ko je zasedel zadnje, 26. mesto na štartni vrsti. To je bil edini trenutek, ko je dirkalnik Andrea Mode dejansko nastopil na dirki v sezoni 1992. Vendar pa je veselje trajalo le 11 krogov, saj je motor odpovedal, Moreno pa je moral odstopiti.

Ta dosežek v Monaku je ostal osamljen, saj je ekipa nadaljevala z nizom polomov. Na Veliki nagradi Kanade niso imeli motorjev, ker Sassetti ni plačal Juddovih računov, zato so si enega izposodili od ekipe Brabham – a še vedno niso uspeli na predkvalifikacijah. Na Veliki nagradi Francije so ostali ujeti v cestnih blokadah zaradi stavke tovornjakarjev, medtem ko so druge ekipe našle način, da pridejo do dirkališča. Na Veliki nagradi Velike Britanije je McCarthy vozil na mokrih pnevmatikah na suhi stezi, ker ekipa ni plačala Goodyearu za suhe gume, kar je privedlo do še enega ponižujočega nastopa.

Konec poti: Aretacija in izključitev

Vrhunec sage Andrea Moda se je zgodil na Veliki nagradi Belgije avgusta 1992. Zaradi umika ekipe Brabham ni bilo več potrebe po predkvalifikacijah, kar je obema dirkalnikoma Andrea Mode zagotovilo mesto v kvalifikacijah. Vendar sta bila Moreno in McCarthy najpočasnejša na stezi – Moreno je zaostajal 13 % za časom pole positiona, McCarthy, ki je doživel nesrečo, pa kar 22 %. Nobeden od njiju se ni uvrstil na dirko. Med vikendom je belgijska policija v paddocku aretirala Andreo Sassettija zaradi suma ponarejanja računov za avtomobilske dele, kar je sprožilo preiskavo njegovih finančnih mahinacij.

FIA je teden dni kasneje, 8. septembra 1992, ekipo Andrea Moda izključila iz prvenstva zaradi »delovanja na način, ki ni skladen s standardi prvenstva in ki škoduje njegovemu ugledu«. Sassetti je poskušal ekipo prijaviti na domačo VN Italije v Monzi, a so njegove tovornjake zavrnili na vhodu v paddock. S tem se je kratka in burna zgodba ekipe Andrea Moda v F1 tudi končala.

Zapuščina in dokumentarec

Andrea Moda velja za eno najslabših ekip v zgodovini Formule 1, ne le zaradi slabih rezultatov, temveč zaradi popolnega pomanjkanja profesionalizma. Sassettijevo vodenje je bilo zaznamovano z amaterizmom, finančnimi težavami in očitnim pomanjkanjem resnega pristopa k športu. Kljub temu je zgodba ekipe pritegnila pozornost navdušencev nad Formulo 1. Oktobra 2023 je bil na filmskem festivalu v Benetkah predstavljen dokumentarni film »Last and Furious – The True Story of Andrea Moda Formula«, ki v treh epizodah razkriva ozadje te nenavadne ekipe. Film, ki ga je F1 zavrnila zaradi strahu pred negativno podobo, je plod strasti treh italijanskih prijateljev, ki so želeli ohraniti to zgodbo za zanamce.

Ole!

Andrea Moda Formula je primer, kako lahko velike ambicije brez ustreznih virov, organizacije in predanosti propadejo v spektakularnem slogu. Čeprav je ekipa nastopila le na eni dirki, je njena zgodba polna absurdnih trenutkov, ki še danes zbujajo smeh in nejevero med ljubitelji Formule 1. Od neplačanih računov do aretacije lastnika v paddocku – Andrea Moda je postala legenda, a iz vseh napačnih razlogov. V svetu, kjer danes prevladujejo visoko profesionalne ekipe, ostaja Andrea Moda opomnik na divje dni F1, ko so se na stezi pojavljale tudi takšne črne ovce.

Kar pa se Andree Sassetija tiče. Možakar, rojen leta 1960, jih danes šteje 65 in kaj veliko o njem ni govora, vse do 2001 je v svoji garaži doma hranil dva dirkalnika, enega je potem prodal v Avstrijo, za drugim se je izgubila sled. V zadnjih dveh desetletjih je bil lastnik več nočnih klubov in restavracij.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
Msport226.03.2025 09:59
Zanimivo. Izvedel marsikaj novega. In kako nezgrešljivo simtek oblika nosu, ki se v seksi brezčasnem loku spusti do pred. krilca. Takoj mi prikliče v spomin simtek '94. :-)
Whiteswan26.03.2025 11:02
Lepa zgodba, bolj pa je zanimivo kaksen amaterizem je se "nedolgo" nazaj bil dovoljen v F1. podobna zgodba Forti Corse, takrat zaradi pomanjkanja denarja pripeljali kar F3000 dirkalnik z modificirnaimi krilci na stezo.
aichi26.03.2025 16:04
pa še sem šel raziskovat, liku so 1992 zažgali diskoteko v Riminiju, nanj streljali, same čudne rabote
macolar26.03.2025 16:21
Koliko ene kramarije je uspelo Morenu privleči čez kvalifikacije skozi njegovo kariero :)
© Copyright 1999-2022 Avtomanija