

Prometni znaki so danes nepogrešljiv del cestnega prometa, a njihova zgodovina sega daleč nazaj, še preden so avtomobili sploh obstajali.
Izuma prometnih znakov ni mogoče pripisati eni sami osebi, saj so se razvijali postopoma skozi stoletja, od preprostih označb do standardiziranih simbolov, ki jih poznamo danes. Poglejmo si torej potovanje skozi čas in ključne korake, ki so oblikovali prometne znake.
Šepet preteklosti: Prvi znaki v Rimu
Začetki prometnih znakov segajo v čas Rimskega imperija, okoli 312 pr. n. št., ko so na znameniti Apijski cesti postavili tako imenovane miljne kamne. Te kamnite stebre so postavljali na križiščih in ob cestah, da so označevali razdaljo do Rima. Čeprav niso bili zapleteni, so bili to prvi znaki, ki so popotnikom – pešcem, konjenikom ali vozovom – dajali osnovne informacije o smeri in razdalji. Rimljani so s tem postavili temelje za idejo, da ceste potrebujejo usmerjanje.
Srednjeveške poti in kažipoti
V srednjem veku, po padcu Rima leta 476, so rimske ceste še naprej uporabljali, a vzdrževanje je upadlo. Kljub temu so se pojavili novi znaki – večsmerni kažipoti na križiščih, ki so usmerjali popotnike proti bližnjim mestom in vasem. Ti leseni ali kamniti znaki so bili preprosti, pogosto z vklesanimi imeni krajev ali puščicami. Leta 1686 je kralj Peter II. Portugalski uvedel enega prvih znanih prometnih predpisov v Evropi, ki je vključeval prednostne znake na ozkih ulicah Lizbone, kjer je moral promet v eni smeri počakati. Eden takih zgodnjih znakov še danes stoji na ulici Salvador v soseski Alfama.
Veter hitrosti: Znaki za kolesarje
S prihodom koles v 19. stoletju, zlasti velocipedov v 1860-ih, se je promet začel zgoščevati. Kolesarske organizacije so začele postavljati znake, ki niso več zgolj kazali smeri, ampak so opozarjali na nevarnosti, kot so strmi klanci ali ovinki. To je bil pomemben premik – znaki so postali orodje za varnost, ne le za orientacijo. Čeprav ni jasno, kdo je postavil prvi tak znak, je bil to ključen korak k modernim prometnim znakom.
Avtomobilska revolucija in potreba po redu
Pravi preboj v razvoju prometnih znakov je prinesel izum avtomobila. Karl Benz je konec 19. stoletja predstavil prvi bencinski avtomobil, v ZDA pa sta brata Durye leta 1893 ustanovila prvo avtomobilsko podjetje. Z avtomobili so ceste postale še bolj prometne in kaotične, kar je zahtevalo organiziran sistem označevanja. Leta 1895 je Italijanski turistični klub (Touring Club Italiano) uvedel enega prvih organiziranih sistemov prometnih znakov v Evropi. Ti znaki so bili še vedno preprosti, a so že nakazovali potrebo po standardizaciji.
Mednarodni koraki k enotnosti
Leta 1900 je v Parizu potekal kongres Mednarodne lige turističnih organizacij, kjer so začeli razpravljati o standardih za cestne znake. Leta 1909 je devet evropskih vlad sprejelo štiri še danes znane piktografske znake – za grbine, ovinke, križišča in železniške prehode –, kar je bil pomemben korak k poenotenju. V ZDA so se v istem obdobju pojavile prve pobude za znake zaradi naraščajočega števila avtomobilov. William Phelps Eno, ameriški poslovnež, ki velja za "očeta prometnih zakonov v ZDA" (čeprav sam nikoli ni vozil avtomobila), je leta 1900 predlagal postavitev znakov STOP na križiščih. Prvi kovinski znak STOP je bil nameščen leta 1915 v Detroitu.
Standardizacija in barve
Leta 1923 je Združenje državnih cestnih uprav Mississippijeve doline (MVASHD) v ZDA določilo šest oblik znakov za različne namene, kar je postalo osnova za kasnejšo standardizacijo. Leta 1935 je izšel prvi Priročnik za enotne prometne kontrolne naprave (MUTCD), ki je znake razdelil na regulativne, opozorilne in vodilne. Mednarodno pa je prelomnico prinesla Ženevska konvencija o cestnem prometu leta 1949, sledila pa ji je Dunajska konvencija o prometnih znakih in signalizaciji leta 1968, ki je definirala osem kategorij znakov in jih poenotila z uporabo simbolov namesto besed.
Kdo je torej izumitelj?
Prometnih znakov ni izumila ena oseba, temveč so plod kolektivnega razvoja skozi čas. Rimljani so dali prve označbe, srednjeveški popotniki kažipote, kolesarji varnostne znake, avtomobilska doba pa je prinesla organizacijo. Ključni posamezniki, kot je William Phelps Eno, so prispevali ideje, medtem ko so organizacije, kot je Italijanski turistični klub, in mednarodni kongresi poskrbeli za standarde. Morda bi lahko rekli, da so prometni znaki izum človeške potrebe po redu na cestah – in ta izum še naprej raste z nami, se pa tehnično spreminja, sploh z digitalizacijo in vedno večjo povezljivostjo avtomobilov.