V centru varne vožnje na Vranskem smo za volanom novega ultra hitrega Hyundaijevega električarja prevozili prve kilometre. Njegov pogonski sklop razvija do največ 478 kilovatov moči oziroma 650 konjev, cena zanj pa znaša slabih 77 tisočakov.
Pred časom, ko je bilo jasno, da se klasični motorji umikajo in da so njihovi N avtomobili ogrožena vrsta, so pri Hyundaiju sprejeli odločitev, da športno divizijo ohranijo, a na drugačen način. In tako je svojo priložnost dobil Ioniq 5. Opremljen z oznako N je to povsem drugačen avtomobil od tistega klasičnega družinskega električarja. Že zgolj zunanja podoba je zasnovana v precej drznem stilu. Zadnji boki so širši za 50 milimetrov, podvozje je za 20 milimetrov nižje, nataknjena ima kovana 21-palčna platišča s Pirelli Sport gumami, na zadku pa je opazno zadnje krilce in zajeten difuzor, ki srbi za podtlak in preprečuje vrtinčenje zraka za vozilom.
Športni karakter se nadaljuje tudi v potniški kabini. Serijsko sta vgrajena dva zelo globoka športna sedeža, medtem ko športni volan s številnimi gumbi razkriva, da gre za povsem novo dimenzijo avtomobila. Rdeč gumb NGB (N Grin Boost) je tisti, ki omogoča, da se ta prelevi v popolno zver. Za 10 sekund je na voljo maksimalnih 478 kilovatov (650 KM), ki se prenašajo na vsa štiri kolesa. Seveda ima voznik še tri dodatne gumbe in sicer modrega na levi strani, kjer si izbira ustrezen profil vožnje, ter dva na spodnjem delu – N mode Custom 1 in 2. V tem primeru so to bližnjice do športnih nastavitev.
Za volanom tega so me spomini peljali za kakšno leto nazaj, ko sem preskušal Teslo X Plaid, ki velja za izjemno hiter avtomobil. A vendar je Hyundai Ioniq 5 N celovit projekt, kjer se inženirji niso osredotočili zgolj na ogromno zalogo moči. Hitri Korejec je grajen na E-GMP platformi, vgrajena ima dva zmogljiva elektromotorja (spredaj razvija do 166 kW, zadaj do 282 kW), med sprednjo in zadnjo osjo pa je postavljena 485 kilogramov težka baterija s kapaciteto 84 kWh. Pogonski sklop v osnovi razvija še vedno ogromnih 448 kW (609 KM) in iz prve roke lahko povem, da je tudi v načinu delovanja izjemno brutalen. Pod nadzorom inštruktorja odpeljemo dva kroga in daljši ravnini stisnem plin do konca. Z eno besedo, noro, kako brutalno pospešuje. In imel sem občutek, da se pospeševanje kar ne konča. Jasno, avto zmore do 260 km/h.
Sledi nekaj zavojev in na volanu takoj začutim učinek teže. Ioniq 5 N vendarle tehta 2275 kilogramov, kar ni malo. Obenem ta seveda nima klasičnega menjalnika, a uporabniku so inženirji uredili tako imenovan virtualni menjalnik, kjer ima voznik na voljo 8 stopenj, vse to pa je podprto še z umetnim športnim zvokom. Znotraj ima ta 5 zvočnikov, zunaj pa še dva. A zunanji zvok ni tako zelo intenziven kot v potniški kabini. Dejansko sem imel občutek, da sedim v avtomobilu, ki ga poganja motor z notranjim zgorevanjem. Zanimiva rešitev, ki jo uporabnik lahko povsem izključi. Ioniq 5 N ima dodatno na voljo še sistem za hiter odriv z mesta (Launch control), pa sistem za drsenje skozi ovinke (Drift Mode), obenem lahko voznik poljubno izbira odstotek navora po oseh, tu je še poseben program za dirkališča, s katerim je povezan tudi sistem, ki nadzira porabo energije na krog, tistim najbolj izkušenim pa je omogočeno zaviranje z levo nogo. Skratka, nastavitev je ogromno, s tem pa tudi vozniških užitkov.
Ioniq 5 N je v Sloveniji na voljo za 76.660 evrov, s to ceno pa ne dosega kriterijev za državno subvencijo. Jo pa zato klasična verzija tega modela, ki je na slovenske ceste zapeljala v prenovljeni podobi. Ioniq 5 z letnico 2024 ima rahlo preoblikovano masko, odbijače, platišča in dodan brisalnik na zadnji šipi, hkrati pa so zaradi boljše aerodinamike za nekaj centimetrov podaljšali še zadnji spojler in v ponudbo uvrstili digitalna vzvratna ogledala, po vzoru brata Ioniqa 6. Izboljšali so tudi kapaciteto obeh baterij in sicer šibkejša ima zdaj 58 kWh, zmogljivejša pa 84 kWh. Cene zanj se gibljejo od 46.940 do 63.860 evrov.