Superb je v svoji četrti izdaji ohranil vse najboljše lastnosti, ki jih uporabnik družinskega vozila najbolj ceni. Je prostoren, udoben, v vožnji natančen in varčen. S polno posodo goriva je možno prevoziti skoraj 1200 kilometrov.
Cena testnega vozila: 51.645
prostorna in udobna notranjost
uporaben prtljažnik
multimedijski vmesnik
motor
nizka poraba
rešitve Simply Clever
hitro opazni sledovi prstnih odtisov in prah na zaslonu
glasno podvozje na slabih cestah
slika kamere
Podatek o dosegu omenjam, ker mi je ta padel v oči ob prvem snidenju z njim, zato sem hitro sprejel izziv, da to tudi v praksi preverim. A najprej nekaj osnovnih podatkov o njem. Potrebno je izpostaviti, da si novi Superb tehnično osnovo deli z aktualnim VW Passatom, kar pomeni, da imata kar nekaj enakih sestavnih delov, prav tako pa oba nastajata na isti proizvodni liniji v Bratislavi. Pa vendar Superb nekoliko odstopa. Sveže oblikovne poteze nikakor niso radikalne, niti ne ostre, pač pa nekoliko bolj zadržane, a kljub temu zelo povezane. Ne spredaj, ne zadaj denimo nima svetlobnih LED pasov, pač pa prijetno oblikovane sprednje žaromete s svežim LED podpisom in prepoznavno masko, na zadku pa nove LED luči in v sredini velik napis proizvajalca. Vse skupaj v celoto povezuje še nova kamilično rumena kovinska barva (dodatno 554 evrov) in velika 19-palčna platišča (dodatno 474 evrov). Na nek način mi je všeč ta oblikovna preprostost.
Napis Laurin&Klement na straneh daje vedeti, da to ni povsem običajen Superb. Vstop v potniško kabino nas v nočnemu času pospremi projekcija logotipa Škode, nato pa spoznanje, da je Superb močno napredoval in da se kot tak vedno bolj pomika v smeri premijskega razreda. Udobna sprednja sedeža odeta v usnje poleg klasičnih nastavitev pozicije preko stikal ponujata še masažo hrbtnega dela, ogrevanje in hlajenje. Zadnja funkcija je bila v teh vročih poletnih dneh zelo dobrodošla. Armaturna plošča je podobna kot pri Kodiaqu, torej velik osrednji 12,9-palčni zaslon in osrednji digitalni merilniki, oboji pa uporabniku postrežeta zelo veliko uporabnih potovalnih informacij. V slovenskem jeziku. Le kakovost slike kamere z zadka bi lahko bila boljša. Ker gre za najnovejši sistem, ta omogoča tudi glasovno upravljanje (asistentka Laura je povezana tudi Chat GPT klepetalnikom), a ta deluje le v angleškem jeziku (in še v nekaterih drugih). Ob koncu leta obljubljajo nadgradnjo za naš jezik. Na sredinski konzoli so po novem namestili tri pametne vrtljive gumbe, ki omogočajo, da preko njih upravljamo s temperaturo v kabini, aktiviramo ogrevanje ali zračenje sedežev, izbiramo jakost zračenja, glasnost na radijskemu sprejemniku, izbiramo vozni profil ali pa povečujemo zemljevid na navigaciji. Priznam, da so ti kar uporabni, ko se nanje enkrat navadimo. Izpostaviti velja še to, da Superb nima več klasične prestavne ročice, pač pa majhen vzvod (identičen tistemu iz ID. modelov) na volanskem obroču, zato je tudi več prostora na sredinski konzoli.
Superb ne dvomno velja za prostorski in funkcionalni čudež. Za slednje so poskrbeli češki razvojniki, ki so ustvarili veliko uporabnih rešitev v okviru njihovega programa Simply Clever. Naj omenim, da je ta zdaj opremljen s posebnim čistilcem praha in prstnih odtisov na zaslonu ali pa z uporabnimi dodatki v prtljažniku, kjer prevoz različnih stvari postane še bolj enostaven. In ne samo to, v kolikor uporabnik ne ve, kako dodatke in rešitve uporabiti, je v prtljažniku posebna QR koda, ki odpre pot do video vsebin s podrobno razlago. O tem bom v bližnji prihodnosti namenil poseben zapis. V karavanu je urejenih kar nekaj uporabnih odlagalnih mest, tako za telefone (možnost brezžičnega polnjenja), plastenke ali manjše torbice. Na voljo je tudi manjši koš za smeti. Kraljevsko počutje se nadaljuje na zadnji klopi, kjer imata potnika zares veliko prostora za noge, za dodatno udobje pa skrbijo še senčila na vratih, osrednji zaslon za roke, ki je obenem v funkciji držala za plastenke, USB vhodi za polnjenje in držala za prenosne naprave na hrbtni strani sprednjih sedežev.
Osrednja rdeča nit karavana je velik 690-litrski prostor v zadku do katerega dostopamo z električno krmiljenimi prtljažnimi vrati. Te se odprejo tudi samodejno z zamahom noge pod odbijač. Široka odprtina in nizek nakladalni rob omogočata lahkotno nalaganje, v kolikor pa je potreba po prevozu večjih stvari, je tega možno v nekaj potezah povečati na zajetnih 1920 litrov. S podiranjem naslona uporabnik ustvari skoraj dva metra ravnega dna do sprednjih sedežev. Niso pozabili niti na dvojno dno in dodatne odlagalne prostore ob straneh, hkrati pa ima Superb urejeno tudi sredinsko odprtino za prevoz smuči. Testni model je bil opremljen še z vlečno kljuko (788 evrov), na katero uporabnik lahko pripne prikolico, ki ne bo težja od dveh ton, poseben asistenčni sistem pa mu bo pomagal pri lažji vzvratni vožnji.
Superb je ves čas svojega obstoja med kupci najbolj priljubljen z dizelskim motorjem. In z dvolitrskim štirivaljnikom s 110 kilovati in 7-stopenjsko samodejno avtomatiko je bil opremljen tudi testni avto. Motor deluje tiho in ga v dobro izolirani kabini pravzaprav niti ni slišati. Še bolj bodo njegovi uporabniki, ki letno prevozijo veliko število kilometrov, cenili varčnost pri zmerni vožnji. V času našega preskusa sem dosegel zares skromno povprečje 5,8 litra na 100 kilometrov, kar je pomenilo, da sem s polno posodo goriva brez težav prevozil nekaj več kot 1100 kilometrov. Lep dosežek za velik družinski avto, ki mu prihodnost s tem motorjem sicer ni najbolj svetla. Na cesti se Superb pelje mirno, udobno in zanesljivo. Nenazadnje je bil ta opremljen z aktivnim sistemom DCC, ki ves čas uravnava blaženje in krmiljenje. Tega v treh stopnjah dodatno lahko nastavlja tudi voznik preko osrednjega zaslona. Morda edina prava šibka točka podvozja je precej glasno in nekoliko bolj trdo požiranje grbin in neravnin.
Nova generacija prinaša velik napredek na domala vseh področjih. Z oznako Laurint&Klement se Superb predstavlja kot vrh ponudbe, s katero so se Čehi precej približali premijskim znamkam, ki so običajno cenovno zasoljene. Pa vendar tudi Superb, kakršnega sem preskušal, ni med najcenejšimi. Osnovna cena znaša nekaj več kot 46 tisoč evrov, ki jo daljši seznam dodatne opreme poviša na končnih 51.645 evrov.
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 7-stopenjski, samodejni DSG; zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume spredaj- 215/55R17; gume zadaj - 215/55R17; obračalni krog - 11,1 m;
Karoserija: 5-vratna, karavan; število sedežev - 5; mere (d/š/v) - 4.902 mm x 1.849 mm x 1.482 mm; medosna razdalja - 2.841 mm; kolotek spredaj - 1.585 mm; kolotek zadaj - 1.574 mm; odmik od tal - 139 mm; obračalni krog - 11,8 m;
Notranje mere: prtljažnik - 690 - 1920 l;
Mase: masa - 1.678 kg; nosilnost - 457 kg; skupna dovoljena masa - 2.241 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 9,3 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 222 km/h; rezervoar - 66 l; poraba WLTP - 5,4 l/100km (1 op 18,9); emisije CO2 - 131 g/km;