Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Štiri preproste spremembe za spektakularno formulo 1
Gre še bolje, mar ne?
Sledi nam na
  
Deli zgodbo na
19.08.2024 10:15

Formula 1 je pod lastništvom družbe Liberty Media doživela razcvet priljubljenosti, saj so inovacije, kot je Netlfixov Drive to Survive, pritegnile na milijone novih navijačev.

Bojan Vrbnjak HB Press

Toda kako jo lahko še izboljšamo? S temi štirimi preprostimi spremembami bi lahko formula 1 postala največji spektakel na svetu. In te spremembe so v veliki meri le želje, zahteve, sanje – imenujte to kakor hočete – nekaterih strokovnjakov, dirkačev in še bolj navijačev. Toda kot je običaj, so včasih preproste spremembe najtežje, sploh če upoštevamo, da je v formuli 1 težje doseči skupen dogovor kot pa trikrat zapored preplezati Mt. Everest. 

Opustiti vsako dirkališče, kjer je prehitevanje oteženo

Pogosto nas mika, da bi si predstavljali Grega Maffeja, izvršnega direktorja družbe Liberty Media, lastnice formule 1, kako si v nedeljo popoldne veselo drgne roke, ko sedi in opazuje, kako gre dragocenemu premoženju družbe. Dokler nekdo - voznik, strokovnjak, komentator – na televiziji ne izreče te strašne besede: „Seveda vsi vemo, da je tukaj težko prehitevati ...“ Oprostite, kaj je to? Dirkaška serija, ki vozi nekje, kjer je dejansko dirkanje težko izvedljivo? Dovolj. Koledar je danes morda obsežnejši kot kdaj koli prej, vendar tudi pri 24 dirkah ni prostora za polnilo. Tista dirkališča (poznate jih), na katerih je steza preozka, zavorna območja prekratka, ovinki preveč tekoči, da bi si avtomobili lahko tesno sledili, in celo ta bolezen DRS ne more izsiliti preboja? Opustite jih.

Formula 1 naj postane posebna serija

Odgovor na vse težave formule 1? Nahaja se tik pod njenim nosom in imenuje se formula 2 – tako pravi Martin Brundle. Podobno je razmišljal tudi Bernie Ecclestone. Njegovo sporočilo inženirskim možganom v formuli 1 v tistem času je bilo: Najboljša stvar, ki bi jo lahko naredili, je, da si izmislite nekaj, kar bo zagotovilo, da vaše storitve ne bodo več potrebne. Strogo, a ne brez resnice. Nekateri tradicionalni avtomobilistični navdušenci se vsakič zgrozijo, ko je predlagano, da bi formula 1 postala posebna serija, saj so še vedno prepričani, da je prava privlačnost tega športa predvsem v lepoti inženiringa in ne v hladnem, trdem in vznemirljivem dejavniku zabave.

Sprašujejo se, kako bomo ravnali, če Ferrari ne bo več Ferrari? Verjetno bolje, kot smo se sprva bali. Zdi se, da s tem nimajo težav v seriji IndyCar ali formuli E, kjer McLaren še vedno velja za McLaren, čeprav je enak Andrettiju. Gre tukaj za temeljno in neizogibno resnico? Razlika v talentu in spretnostih med Maxom Verstappnom, Lewisom Hamiltonom in ostalimi je v primerjavi z razlikami med njihovimi avtomobili zelo majhna. Če so končni cilj formule 1 enaki konkurenčni pogoji, bi se s sprejetjem življenja v seriji specialnih dirk bolj kot kar koli drugega približali uresničitvi tega cilja.

V10, V10.. vrnite ta jeb..i V10

Že sam pojem vrnitve Sebastiana Vettla ostaja osupljiv. Že dolgo preden je konec leta 2022 dokončno končal kariero, je bil ugasla sila, vendar to še ne pomeni, da štirikratni svetovni prvak še vedno ne more vplivati na oblikovanje prihodnosti formule 1. Od lanskega leta je stari dobri Seb specializiran za vožnjo zgodovinskih dirkalnikov formule 1, ki jih poganja trajnostno gorivo, pri čemer se je na trenutke zdelo, da gre za kampanjo enega samega človeka, ki želi prepričati veljake tega športa, da lahko še vedno uresničijo svoje zelene sanje in hkrati ohranijo vse, kar je dobrega v avtomobilskih dirkah.

Največji dosežek Liberty Medie je morda ta, da so v tem obdobju s formulo 1 dosegli komercialni uspeh s takšnim zvokom motorjev, kot ga imajo. Predstavljajte si, kaj vse bi bilo mogoče, če bi imeli na voljo le nekaj V10 motorjev. In zakaj je treba vztrajati pri teh nepriljubljenih in zapletenih hibridih, če je Vettel dokazal, da obstaja drugačen - boljši in preprostejši - način? Če parafraziramo Vettla samega, ko je na dirki v Sočiju 2019 ugasnil motor njegovega Ferrarija, zaradi česar je moral odstopiti: „Vrnite ta prekleti V10!“

Vrnimo kvalifikacije na en krog

To je dolgotrajna nadloga. Že nekaj let je jasno, da je tridelni kvalifikacijski format, ki je bil uveden leta 2006, zastarel. Tako je bilo pravzaprav vse od prihoda treh novih moštev na dirkališče leta 2010, ki so poskrbela, da so bili v naslednjih treh sezonah skoraj vsak konec tedna v Q1 izločeni avtomobili ekip Manor, Caterham in HRT. Tudi danes imamo neizogibno situacijo, ko vozniki ekip Sauber, Alpine, Haas, Williams in VCARB postopoma odpadajo, dokler se v Q3 ne začnejo zares pomembne stvari.

Resnična težava sedanjega sistema kvalifikacij pa je? Preveč oproščanja in možnosti. Narediš napako v hitrem krogu? Ni problema, časa je dovolj. Vrneš se v bokse, natakneš nov komplet pnevmatik in nadaljuješ z vožnjo oziroma novim poskusom. V kvalifikacijah ni več nevarnosti hoje po vrvi, povezane s starim formatom na en krog, ki je bil nazadnje uporabljen leta 2005, in pritiska, da lahko en trenutek odloči ali uniči dirkačev vikend. In če se pojavi dež, zaradi katerega so kvalifikacije v posmeh? Dobra novica bi bila v tem, da bi imeli obratni vrstni redu na štartu, ne da bi morala formula 1 storiti greh in dejansko uvesti ta sistem. Se kdo spomni Suzuke 2005?

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
serpent19.08.2024 12:21
V10 - absolutno!
macolar19.08.2024 13:50
V10 ja, ostalo se lahko reši na bolj eleganten način. Uvedejo naj nazaj manjše dirkalnike in pogoje da bodo dirkači dirkali na polno od prvega kroga. Dokler tega ne bodo naredili je škoda mlatit prazno slamo.
ferrarif119.08.2024 22:59
Zakaj v10 in ne v8?
ASUSfan19.08.2024 23:06
Zakaj V10, ce lahko imamo se vecje motorje? V12? Verjetno zato, ker je brezveze. Umetni sov za gledalce ki z dirkanjem nima nic,
ripmork19.08.2024 23:21
Sami dobri predlogi, kar se mene tiče. Do it. :)
© Copyright 1999-2022 Avtomanija