Govorice o prodaji ekipe Alpine se nadaljujejo. Govori se celo o možnosti vrnitve Nikite Mazepina – seveda s pomočjo očeta Dimitrija in njegovih slamnatih mož oziroma zaupnikov Oakesa in Briatoreja.
Zaposleni v tovarni ekipe Alpine v Enstonu so vajeni menjave imen na vhodu. Pogosteje kot v katerem koli drugem proizvodnem obratu za dirkalnike kraljevega razreda, so morali zamenjati tablice z imeni na stavbi, ki se nahaja v središču zloglasne "doline motošporta" okoli tradicionalne dirkalne steze Silverstone.
Med letoma 1981 in 1985 je bil v njem Toleman, takrat še v manjši stavbi v Witneyju. Leta 1985 je italijanski modni imperij Benetton kupil ekipo in zgradil novo tovarno v Enstonu. Od leta 2002 do 2011 je vajeti prevzel Renault. Leta 2012 se je francosko državno podjetje naveličalo formule 1 in tovarno prodalo skupini vlagateljev s sedežem v Luksemburgu. Od takrat so avtomobili dirkali pod imenom Lotus. Leta 2016 je imel Renault spet dovolj dolgočasenja in je moštvo ponovno odkupil. Leta 2021 so ekipi dali ime svoje športne podružnice Alpine. Do letošnje dirke za VN Belgije je ekipa s številnimi lastniki sodelovala na 770 dirkah, 45 voznikov je v tem času osvojilo 50 zmag, štiri dirkaške naslove in tri konstruktorske. Najbolj znani dirkači tega obdobja do danes so Ayrton Senna (Toleman), Michael Schumacher (Benetton), Fernando Alonso (Renault) in Kimi Räikkönen (Lotus).
Zdi se, da je zdaj spet napočil čas spremembe. Ponovno se namreč pojavljajo ugibanja, da bo treba v prihodnosti na vrata v Enstonu pritrditi naslednjo novo tablico z imenom. Po najnovejših govoricah bi lahko bila ekipa ponovno naprodaj. Za to naj bi poskrbel glavni svetovalec ekipe Alpine Flavio Briatore, ki je vodil ekipo, ko se je imenovala Benetton in pozneje Renault. Italijana je na ta položaj osebno imenoval njegov rojak, izvršni direktor Renaulta Luca di Meo, da bi oživil projekt formule 1 in se ga nato morda znebil z dobičkom.
Alpine in Mazepin: Združitev preko ekipe Hitech?
Za zaprtimi vrati se v paddocku formule 1 razpravlja o dveh različicah. Prva je ta: Hitech ekipa formule 2 se sprva združi z ekipo Alpine, da bi jo pozneje v celoti prevzela. To potrjuje tudi dejstvo, da je bil Oliver Oakes, dosedanji direktor Hitecha, potrjen kot novi šef ekipe Alpine in naslednik Bruna Famina. Od Britanca se pričakuje, da bo premostil vrzel.
A tukaj obstaja v neki meri eksplozivna situacija. Oakes velja za slamnatega človeka ruskega milijarderja Dimitrija Mazepina. Kemijski oligarh je bil do ruskega vdora v Ukrajino zaupnik diktatorja Vladimirja Putina, zaradi sankcij pa je moral uradno prekiniti svoje dejavnosti v avtomobilskem športu. To je vključevalo tudi prodajo deležev njegove ekipe Hitech. Novi partner oziroma solastnik od leta 2023 je Vladimir Kim, milijarder iz nekdanje sovjetske republike Kazahstan, ki tudi velja za Mazepinovega zaupnika.
V celotno konstelacijo se ujema tudi dejstvo, da je tudi Briatore je povezan z Rusijo in Azerbajdžanom. Nekoč je za Bernieja Ecclestonea uredil dirko formule 1 v Bakuju in ima še danes prste v tej igri. A vrnimo se k Mazepinu. Govori se, da želi Rus svojemu sinu Nikiti omogočiti vrnitev v formulo 1. Spomnimo, Mazepin starejši je svojemu sinu v začetku leta 2021 kupil sedež pri ameriški ekipi Haas za domnevnih 40 milijonov evrov. Njegov moštveni kolega je bil takrat Mick Schumacher. Rus, ki se je moral pred začetkom sezone 2022 zaradi vojne v Ukrajini umakniti, je bil v globoki senci nemškega kolega. Zanimivost ob robu: Mick Schumacher prav tako velja za možnega kandidata za kokpit ekipe Alpine leta 2025. Ali mu bo to priložnost preprečil njegov nekdanji moštveni kolega? Po spletu pa že krožijo fotomontaže, ki prikazujejo Nikito Mazepina v opravi ekipe Alpine.
Vstop Andrettija v formulo 1 po zaslugi Alpine?
Druga možnost pa je sledeča: Michael Andretti, sin ameriške legende motošporta Maria, bi lahko kupil moštvo in končno uresničil svoje sanje o vstopu v formulo 1. Ozadje je v tem, da je lastnik pravic Liberty Media klanu Andretti doslej odrekal mesto v elitnem razredu. Z nakupom ekipe Alpine bi se jim ponudila nova priložnost. Andretti ima podporo ameriške avtomobilske skupine GM, ki želi najpozneje do leta 2028 vstopiti kot proizvajalec motorjev z znamko Cadillac. Če Andrettiju ta možnost odpade, pa lahko morda računa na ameriški pravosodni organ, ki preiskuje Liberty Medio kartelnega dogovarjanja.
Tako ali drugače
Dejavnosti čistilca prizorišč zločinov Briatoreja v Franciji povzročajo kritičen odziv. Če bi Alpine in s tem Renault oligarhu Mazepinu, ki je blizu Putina, omogočila vrnitev v formulo 1 skozi zadnja vrata s prodajo ekipi Hitech, bi se lahko zgodilo, da bi se moral celotne zadeve lotiti celo športno usmerjeni francoski predsednik Emmanuel Macron.