Visoki uslužbenec italijanske znamke športnih avtomobilov je bil dovolj premeten, da je klicatelju postavil osebno vprašanje, s čimer je uspel preprečiti prevaro.
Zaradi hitrega razvoja umetne inteligence imajo prevaranti na voljo nova orodja, s katerimi lahko prevarajo tudi najbolj ugledne tarče. Nedavno je goljufija s t. i. deepfake doletela direktorja podjetja Ferrari, pri čemer je bilo več sporočil in klicev videti, da jih pošilja izvršni direktor Benedetto Vigna. Na srečo je direktor prevaranta prelisičil tako, da mu je zastavil osebno vprašanje, s katerim je uspel odkriti, da gre za prevaro.
Vse skupaj se je začelo z vrsto sporočil v aplikaciji WhatsApp, ki jih je poslal nekdo, ki se je izdajal za Ferrarijevega izvršnega direktorja. Sporočila, v katerih je zahteval nujno pomoč pri domnevni tajni pridobitvi, so prihajala z druge številke, vendar so vsebovala profilno sliko Vigne, ki je stal pred Ferrarijevim emblemom.
Kot poroča Bloomberg, se je eno od sporočil glasilo: "Ste slišali za velik prevzem, ki ga načrtujemo? Potrebujemo vašo pomoč pri tem." Prevarant je nadaljeval: "Bodite pripravljeni, da boste podpisali pogodbo o nerazkrivanju, ki vam jo bo kmalu poslal naš odvetnik." Sporočilo se je končalo z občutkom nujnosti: "Italijanski regulator trga in milanska borza sta bila že obveščena. Ohranite maksimalno diskretnost."
Po besedilnih sporočilih je izvršni direktor prejel telefonski klic, v katerem je bil prepričljivo upodobljen Vignov glas z južnoitalijanskim naglasom, značilnim zanj. Klicatelj je trdil, da zaradi občutljive narave zadeve uporablja drugo številko, nato pa je od izvršnega direktorja zahteval izvedbo transakcije. Za kolikšno vsoto je šlo, pri Ferrariju niso razkrili.
Nenavadna zahteva glede denarja skupaj z nekaterimi "rahlo čudnimi mehanskimi intonacijami" med samim klicem je pri Ferrarijevem izvršnem direktorju vzbudila sum o avtentičnosti klicatelja. Zato je odgovoril: "Oprostite, Benedetto, vendar moram preveriti vašo identiteto," in izprašal izvršnega direktorja o knjigi, ki mu jo je pred dnevi priporočil. Ne preseneča, da je imitator odgovoril napačno in v naglici končal klic.
Ferrarijevi predstavniki niso želeli komentirati incidenta, za katerega je Bloomberg izvedel iz neimenovanih virov. Podjetje preiskuje situacijo, ki se je zgodila v začetku tega meseca.
Ni treba posebej poudarjati, da to ni prvi primer, ko so goljufi uporabili umetno inteligenco, da bi odtujili denar. Rachel Tobac, izvršna direktorica podjetja za kibernetsko varnost SocialProof Security, opozarja: "Letos opažamo vse več kriminalcev, ki poskušajo glasovno klonirati z uporabo umetne inteligence."
Stefano Zanero, profesor kibernetske varnosti na milanski univerzi Politecnico di Milano, nič kaj optimistično napoveduje, da bodo deepfake ponaredbe, ki jih poganja umetna inteligenca, postale le še bolj strašljive in "neverjetno avtentične". Dokler podjetja svojega osebja ne bodo opremila z nadčloveškimi detektorji, bodo morali biti posamezniki nadvse pozorni. Dvakrat, trikrat, celo štirikrat preverite, preden prenesete denar, ne glede na to, kdo vas prosi, tudi če gre za vašega šefa.