Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Porschejev električni all-in je izjemno tvegana poteza
Gospodarstvo
Sledi nam na
  
Deli zgodbo na
26.07.2024 14:06

Tretjino prodaje Porscheja predstavljajo bencinski modeli Boxster, Cayman in Macan. Kmalu jih ne bo več.

Marko Hanželič Porsche

Porsche ne bo investiral v novo generacijo modelov Boxster in Cayman z motorji z notranjim izgorevanjem, prav tako ne bomo videli nove generacije bencinsko gnanega modela Macan. To pomeni, da so odgovorni v Zuffenhausnu pripravljeni opustiti tri svoje najbolj priljubljene avtomobile z motorji z notranjim zgorevanjem in jih prepustiti sončnemu zahodu.

Modele 718 so v Evropi že upokojili zaradi uredbe o splošni varnosti (GSR2), ki je začela veljati prejšnji teden. Tiskovni predstavnik Porscheja, Oliver Hilger, je v začetku leta v izjavi za javnost  dejal, da ohranitev modelov Boxster in Cayman v Evropi preprosto "ni mogoča".

“Izvajanje direktive ne zahteva le prilagoditev tehnične izvedbe, na primer v nadzornih enotah, ampak v bistvu tudi spremembo procesov v razvojni fazi,” ugotavlja Higler. “Na primer, sisteme upravljanja bo treba razviti in certificirati v zvezi s kibernetsko varnostjo. Upravljanje in dokumentiranje tveganj kibernetske varnosti se spremlja, strukturira in formalizira v celotnem življenjskem ciklu vozila. Vsega tega ni bilo mogoče upoštevati pri razvoju bencinskih modelov 718, saj takrat nobena od zahtev ni bila znana ali uporabna. Tega brez nadaljnjega ni mogoče izvesti v obratni smeri."

Modeli s sredinsko gnanim motorjem bodo sicer živeli tudi zunaj EU, vendar ne dolgo. Ta teden je Porschejev vodja proizvodnje Albrecht Reimold povedal, da bosta zadnja modela Boxster in Cayman z bencinskimi motorji sestavljena sredi leta 2025. Macan (ki ga v Evropi prav tako ni več zaradi zakonodaje GSR2) bo v drugih regijah ostal še nekaj časa. Reimold je povedal, da bo crossover v proizvodnji do leta 2026.

A prodaja kaže, da je Porschejeva odločitev o postopni ukinitvi treh priljubljenih avtomobilov z motorjem z notranjim zgorevanjem tvegana.

Leta 2023 je Porsche strankam dobavil 87.355 SUV-jev Macan, medtem ko so Boxsterje in Caymane dobavili 20.518 strankam. Glede na to, da je nemški avtomobilski proizvajalec lani prodal skupno 320.221 avtomobilov, sta modela 718 in Macan predstavljala nekaj več kot tretjino, in sicer 107.873 enot.

Številke za prvo polovico leta 2024 so skoraj enake. Porsche je prodal 39.167 Macanov, medtem ko so športni avtomobili generacije 982 dosegli 11.886 dobav. S skupno 155.945 avtomobili, ki jih je Porsche do junija dobavil kupcem, so priljubljeni modeli crossover, kupe in kabriolet ponovno predstavljali približno tretjino obsega, in sicer 51.053 enot.

Električna modela Boxster in Cayman bosta na trg prišla leta 2025. Vendar se postavlja vprašanje: Ali se bodo bencinski navdušenci ogreli za idejo, da v svojem športnem avtomobilu ne bodo več imeli motorja z notranjim izgorevanjem? Prehod na električni pogon pomeni, da bo tudi ročni menjalnik postal stvar preteklosti. Ne glede na to, kako dobri bodo električni nadomestki, bo Porsche verjetno izgubil kupce, ki bi sicer kupili zmogljivo vozilo le z motorjem z notranjim izgorevanjem.

Težava bi lahko bila tudi cena; zgodovina nas je naučila, da so električna vozila skoraj vedno dražja od enakovrednih vozil z motorji z notranjim izgorevanjem. Izločitev običajnega modela 718 bo pomenila, da bo nakup dvovratnega Porscheja z bencinskim motorjem precej dražji.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
7even7726.07.2024 16:14
Vsecto zgolj zaradi “imenitne” EV zgodbice? Ne vem in tudi ne verjamem, da je to smiselno. Ali modro.
skrivo27.07.2024 00:37
Kibernetska varnost da je problem? Pa saj bodo te EU direktive morali upoštevati tudi pri električnih modelih! V bistvu bi nekako morali vsaj še 20-30 let ponujati oba pogona, bencin in elektriko. Je pa res, da jih bodo električni mdeli manj stali kot benciski, saj so ti njihovi bencinarji precej draga reč. In če lahko EVja prodajo še za večjo vsoto denarja, bodo kljub verjetno nižjim prodajnim številkam ustvarili več dobička. Pa naredili so analizo, da v športnih modelih ne rabijo imeti velikanske baterije, saj se s takimi avti nihče ne vozi na dolge razdalje. Macan je pa druga pesem, ker to je pa že avto, ki je narejen tudi za potovanja, a ker ne dbijo od Kitajceh tistih "state of the art" bterijskih celic, bo domet električnga Macana bolj švoh, na nivoju bistveno cenejših ID.4, Tesle Y in podobnih SUVjev, kar je vsaj po mojem za Macana PREMALO! Kitajc pa ima že danes avto s 1000km dosega z enim filanjem...
mrop2327.07.2024 15:41
Kje pa Kitajc prodaja to reč s 1000 km dosega (in po katerem merjenju je določil to številko)?
Pelegrin27.07.2024 20:07
https://carnewschina.com/2022/06/01/nio-et5-is-a-new-chinese-electric-sedan-with-360kw-and-a-1000km-range/
7even7727.07.2024 20:45
Ta avto, ne gre torej za pivsem svež izdelek, je že kakšni leto nazaj pod drobnogled vzel nemški AB in ga vrgel v precep z Y - no, rezultat midelu ET5 ni bil povsem naklonjen, je bil pa v nekaj postavkah tudi lepo pohvaljen. Dobro, tisti lidar senzir nad vetrobranom deluje kot taxi tablica, ampak ni, da bi to prav blazno motilo.
mrop2327.07.2024 22:08
Aha, se mi je zdelo, da smo še vedno pri 150 kWh, kitajskem testiranju dosega in znamki, ki v bistvu ne prodaja zares avtov v EU (in v isti sapi kot o dosegu govori o menjavanju baterij). Še naprej nič konkretnega in uporabnega.
© Copyright 1999-2022 Avtomanija