Vmesna prenova je pred kratkim doletela tudi Kamiqa, ki velja za enega najbolje prodajanih modelov češke znamke. Letno se zanj odloči okrog tisoč slovenski kupcev.
Cena testnega vozila: 32.456
sedeži
funkcionalna potniška kabina
zmogljiv pogon
vozne lastnosti
Simply clever rešitve
visoka končna cena
občasno rahlo zmeden DSG menjalnik
Da bi ga po nekaj letih vnovič pobliže spoznali, smo v roke dobili najdražjo in hkrati bogato opremljeno verzijo Monte Carlo. Ta nase poglede vleče z všečno kombinacijo rdeče žametne barve in 18-palčnih aluminijastih platišč, ki jih češki proizvajalec sicer dodatno zaračuna. Dobrega tisočaka za oboje. Prijetna zunanjost se tokrat več kot odlično poda z izbiro pogona. Pod sprednjim pokrovom je bil v testnem avtomobilu vgrajen 1,5-litrski turbo bencinski štirivaljnik, ki proizvaja 110 kilovatov moči, ta pa se prenaša na sprednji kolesni par. Med kratkim spoznavanjem z njim pridem do zaključka, da potrebe po štirikolesnem pogonu pravzaprav ni. Izvzet je le tisti čas v letu, ko ceste pobeli sneg. V tem primeru bi bil Kamiq še za stopničko bolj suveren. To pa posledično prinaša višjo začetno ceno ter višjo porabo. Tudi brez pogona zadnjega para koles, se ta mali križanec z nekoliko privzdignjenim podvozjem (18 cm od tal) brez težav poda po makadamskih poteh, čeprav je povsem jasno, da se najbolj suvereno počuti na asfaltni podlagi.
Češki inženirji so mu ob prenovi nekoliko posodobili nastavitve podvozja in izpilili delovanje volanskega mehanizma, saj se ta zares dobro pelje. Zelo mirno, ko gre za vožnjo po avtocesti, z ostrino in brez nagibanja pa v ovinkih. Nenazadnje je zaloga moči štirivaljnika dovolj velika, da s precejšnjo lahkoto dosega visoke hitrosti in bliskovite odrive z mesta. Sedemstopenjska dvosklopčna avtomatika se med vožnjo izkaže za natančno, tudi zaradi možnosti prestavljanja s gumbi na volanu, celotno sliko pa nekoliko pokvari rahla neodločnost na mestu, ko je potrebno hitro manevrirati. Kamiq ponuja še izbiro različnih voznih profilov, ki spreminjajo delovanje določenih sistemov, menjalnika in odzivnosti stopalke za plin. Kakorkoli, poraba se je med našim preskusom gibala okrog 7 litrov, kar pomeni, da s polno posodo za gorivo (55 litrov) prevozimo okrog 600 kilometrov.
Testni Kamiq je bil prijeten tudi v potniški kabini. Najprej velja izpostaviti zares udobna sprednja športna sedeža z integriranim vzglavnikom in z izrazito bočno oporo, ki so del paketa Monte Carlo, hkrati pa mi je všeč, da Čehi ohranjajo nekaj stare šole upravljanja s fizičnimi gumbi. Denimo, ti so še vedno na volanu in na sredinski konzoli za potrebe upravljanja klimatske naprave. Tako lahko v dveh potezah na volanu izključim delovanje sistema za ohranitev vozila na voznem pasu. Infozabavni sistem ima zdaj nekoliko večji 9,2-palčni osrednji zaslon, kjer so vse informacije v slovenskem jeziku. Meniji so pregledni, sistem deluje hitro, a v primeru bogato opremljenega in ne najbolj poceni testnega avtomobila pogrešam prisotnost navigacije s prometnimi podatki v živo. Tudi slika kamere na zadku bi lahko bila občutno boljša.
Čehi so v zadnjih letih zelo dobro izpilili idejo Simply Clever, ki še vedno ohranja dežnik v avtomobilu, manjši prenosni smetnjak in strgalo za led, dodatno pa so tega zdaj opremili še s posebnim držalom za telefon med sedeži, odlagalnim mestom na sredinskem grebenu v delu zadnje klopi, tu je tudi zaščita vrat v primeru ozkih parkirnih mest in še bi lahko naštevali. Svoj delež pri uporabnosti prispeva tudi prtljažni prostor, pa ne toliko zaradi volumna (400 litrov), pač pa zaradi dodatnega odlagalnega prostora na levi in desni strani, tu so tudi kljukice za obešanje vrečk in 12-voltna vtičnica, na pokrivalu pa je nameščena še dodatna mreža za odlaganje manjših stvari, hkrati pa velja omeniti, da se prtljažna vrata zdaj odpirajo s pomočjo elektrike. Za aktivacijo je dovolj, da s stopalom zamahnemo pod odbijač.
Moram priznati, da ima ta mali Kamiq neko posebno karizmo, ki ti zelo hitro zleze pod kožo. Je prijetnega videza, ima dovolj zaloge moči za nekaj več dinamike, hkrati pa je prostorsko in funkcionalno učinkovit. Vse to pa prinaša tudi visoko ceno. Če osnovni Kamiq stane nekaj manj kot 20 tisočakov, je testni z nekaj dodatne opreme dosegal ceno 32.456 evrov.
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 7-stopenjski DSG; zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume - 215/45R18; obračalni krog - 10,8 m;
Karoserija: 5-vratna, suv; segment - L (spodnji-SUV); število sedežev - 5; mere (d/š/v) - 4.241 mm x 1.793 mm x 1.553 mm; medosna razdalja - 2.651 mm; kolotek spredaj - 1.531 mm; kolotek zadaj - 1.516 mm; odmik od tal - ni podatka;
Notranje mere: prtljažnik - 400 l;
Mase: masa - 1.177 kg; nosilnost - 586 kg; skupna dovoljena masa - 1.763 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 8,2 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 218 km/h; rezervoar - 55 l; poraba WLTP - 5,0 l/100km (1 op 20,0); emisije CO2 - 136 g/km;