Ta vikend je na Madžarskem njihov največji dogodek vsakega leta, dirka Formule 1. Madžari so v tem pogledu in kar se motošporta nasploh, svetlobna leta pred Slovenijo, ki nima niti svojega objekta.
Dirkališče Hungaroring, ki leži ob vasici Mogyorod, 10 kilometrov naprej od Budimpešte, je lani podaljšalo pogodbo za dirko Formule 1 do leta 2032, vendar pod pogojem, da dirkališče v celoti prenovijo. V zameno za to so si izpogajali ugodnejšo licenčnino (ta na dirko stane nekje med 20 in 25 milijoni evrov) in Madžarska je iz tega naslova prihranila 277 milijonov evrov, kar je več kot bo znašal celoten strošek prenove. Ta naj bi glede na ponudbo, ki je bila izbrana na razpisu kot najugodnejša, stala 204 milijone evrov. Doslej je bilo plačanih že 31 milijonov evrov.
S prenovo bodo povečali prostor za tovornjake in bivališča za 3.000 kvadratnih metrov in bo po prenovi obsegal 8.300 m2, območje glavne stavbe pa se bo razširilo na velikost 31.017 m2. Povečali bodo tudi bokse, da bodo ustrezali zahtevam FIA.
Največja sprememba in tudi izziv bo renovacija glavne tribune in glavne ravnine, ki bosta po letošnji dirki povsem porušeni. Podrli bodo tudi most za pešce in namesto njega zgradili dva tunela, enega za gledalce in enega za osebje. Za glavno tribuno bo tudi območje za obiskovalce, saj nameravajo na Hungaroringu po prenovi gostiti tudi različne druge dogodke. Skupaj s prenovo infrastrukture bo dirkališče dobilo tudi novo podobo in novo politiko poslovanja, spremenili so že logotip. Letošnja glavna stavba je še stara z dotrajanim medijskim centrom, že prihodnje leto bona osnovi tu stala povsem nova zgradba z boljšimi pogoji za delo. Hungaroring je sicer poleg Monze edino prizorišče, kjer poteka dirkal Formule 1 neprekinjeno od leta 1986.
Dirkališče Hungaroring je staro skoraj 40 let. Zgrajeno je bilo v rekordnem času, v komaj osmih mesecih. Prva Velika nagrada Madžarske je tako na njem potekala 10. avgusta 1986. Zatem je bila steza dvakrat obnovljena, prvič leta 1989, ko so s steze odstranili trojno šikano, nato pa še leta 2003, ko so podaljšali ciljno ravnino in spremenili zavoje 1, 12 in 14. Dolžina steze je bila prvotno 4.014 metrov, nato se je zmanjšala na 3.975 metrov, zdaj pa že skoraj dve desetletji meri 4.381 metrov. Že ideja, da je F1 leta 1986 gostovala za Železno zaveso na Madžarskem, se je takrat zdela nora, a v tej ravni državi brez morja in velikim jezerom, je danes VN Madžarske največji posamični dogodek in drugi največji vir prihodka iz naslova turizma, takoj za samo prestolnico Budimpešto. Skoraj 300 tisoč gledalcev v vseh treh dneh tako prekaša tudi balatonski turizem.
Na drugi strani ne moremo, da ne bi omenili domačih logov. Slovenija je sicer imela nekaj poskusov, ki bi nekateri morda bili celo 'd' od dirkališča, a danes namenskega objekta, kjer bi lahko gostili dirke nižjega ranga, ni in niti ne kaže, da ga bomo kdaj dobili. Bencinski športi so eni najdražjih športov in zahtevajo velikanske finančne vložke. Zagotovo je na tem svetu veliko talentov, ki so boljši od aktualnih zvezdnikov v Formuli 1, tudi pri nas, a jih ne bomo nikoli ne odkrili, kaj šele videli na dirkah najvišjega ranga.