Najmlajša evropska znamka, ki danes šteje šest let, je v Madridu svetovni javnosti predstavila prenovljenega Formentorja in Leona. Na slovenske ceste pripeljeta letos poleti.
Da je čas za vmesno prenovo dveh modelov so vodilni pri Cupri omenjali že pred nekaj meseci, zdaj pa se je to tudi dejansko zgodilo. Od leta 2018 se na cestah vozi že preko 600 tisoč vozil z oznako Cupra, njihov glavni adut pa je jasno prav Formentor. Samo v lanskem letu se je zanj odločilo preko 120 tisoč kupcev, od tega jih je bilo 370 prodanih v Sloveniji. Po tistem, ko so se v zadnjih letih zvrstile številne verzije, je Formentor doživel nekaj oblikovnih in tehničnih posodobitev. A da ne bi ostalo zgolj pri enemu modelu, so v prenovo vključili tudi Leona.
Obema so namenili nove oblikovne linije na sprednjem delu, kjer je opazno drugačen odbijač z veliko več odprtinami za zajem zraka, daleč najbolj izpostavljeni pa so matrični LED žarometi s svojevrstnim LED dnevnim podpisom v obliki trikotnika. Posodobljena je ponudba 18- in 19-palčnih platišč, zamešali so tudi nekaj novih barv, na zadku pa je edina novost osvetljen logotip. Potniška kabina obeh ne prinaša velikih sprememb. Jasno, pri obeh so uporabili številne nove materiale, na sredino armaturne plošče so postavili nov 12,9-palčni zaslon informacijsko-razvedrilnega sistema (vključena tudi nova programska oprema), pod njim pa osvetljen drsnik za upravljanje klimatske naprave in glasnosti radija. Oba sta za doplačilo opremljena še z izboljšanim ozvočenjem proizvajalca Sennheiser, ki vključuje 12 zvočnikov, ti pa ustvarijo za 425 vatov izhodne moči. Po novem bodo kupci Formentorja in Leona v tistih bolj zmogljivih verzijah deležni športnih sedežev CupBucket, ki so bili do nedavnega rezervirani le za model Formentorja z Audijevim petvaljnikom in z oznako VZ5.
Kar se pogona tiče, Španci največkrat omenjajo elektrifikacijo pogonov. Tako je v obeh na voljo znan koncernski priključno-hibridni pogon, ki je sestavljen iz 1,5-litrskega bencinskega TSI motorja, električne pogonske enote in litij-ionske baterije s kapaciteto 19,6 kWh. Ena izvedba razvija 150 kW, druga pa 200 kilovatov sistemske moči, obe pa teoretično zmorejo do 100 km na elektriko. Elektrifikacijo v obliki 48-voltnega blagega hibrida je dobil še klasični 1,5-litrski bencinski motor s 110 kilovati moči in z ročnim menjalnikom, v ponudbi ostaja tudi dvolitrski dizel s 110 kilovati, v kombinaciji s 7-stopenjskim DSG menjalnikom in štirikolesnim pogonom, medtem ko vrh ponudbe predstavlja dvolitrski TSI s tremi nivoji moči – 150, 195 in 244 kilovatov. Najšibkejši in najzmogljivejši sta opremljena s štirikolesnim pogonom 4Drive, dodatno pa je tisti z največ moči opremljen še s posebnim razdelilnikom navora (sistem uporabljen v Formentorju VZ5) in z zavornim sistemom proizvajalca Akebono. Slednji je na voljo za doplačilo. Za zdaj o izvedbi Formentorja VZ5 ne govorijo in ni povsem jasno, ali bo ta še kdaj na voljo. Pred časom, ko so ga prvič predstavili javnosti so omenjali, da gre za omejeno serijo 7 tisoč primerkov.
Oba prenovljena modela k nam pripeljeta sredi poletja oziroma bosta pravi štart doživela v septembru, začetne cene na evropskem trgu pa bodo zanje postavljene pri 35.500 evrov za Leona in 39.400 evrov za Formentorja. A za natančnejši slovenski cenik bo potrebno še malce počakati.